Veri Tekilleştirme Hizmetleri

Uzman CRM, Veri tekilleştirme konusund aözelleştirilmiş yüksek kapasiteli sunucuları ve üstünde çalışan tekilleştirme algoritmaları ile CRM içi veya dışı tüm müşteri verinizi zenginleştir ve tekilleştirir.

Pazarlama maliyetlerinden, müşteri datasının segmentasyonu ve yorumlanmasından en büyük engel verinin çoğullamasıdır. Veri tekilliği sağlamak, sadece uygun algoritmalar ve süreklilik sağlayarak mümmkündür. Uzman CRM sisteminizden bağımsız olarak verinizi tekilliğini sağlar. Bu işlemler sırasında verinin temizliğinin sağlanması ve en güncel verinin alınması esas olacaktır.

Veri Temizleme (Data Cleansing)

Uzman CRM, tekilleştirmesinin ilk aşaması data temizliğidir.

İsimlerin düzeltilmesi, imla hatalarının giderilmesi, ad,orta ad ve soyadların doğru şekilde ayrılması, anlamsız kayıtların temizlenmesi, eposta, cep telefonu, sabit telefon ve TC kimlik no'ların doğruluk kontrolleri bu aşamada işlenir. Bozuk olan bir data öncelikle düzeltilmeye çalışılır. Düzeltilemez data ise tüm kayıt silinmez sadece sorunlu alan temizlenir. Mesela bir müşterinin Doğum Tarihi bozuksa tüm kayıt silinmez sadece doğum tarihi alanı boşaltılır.

Veri Tekilleştirme (Data Dedublication)

Uygun algoritmalara göre verinizin karşılaştırılarak çift kayıtların bulunması işlemidir.

Çalışan algoritmalar en ayırt edici alanları karşılaştırarak aynı olan kayıtları bulma işlemidir. Bu işlem yapılırken farklı kaynaklardan gelen data kullanılabilir. (Web sayfasından ,ERP/CRM sistemlerinden , Excellerden)

Veri Zenginleştirme (Data Enrichment)

Kayıtları birleştirme işlemi yapılırken en güncel alan an güncel kaynaktan alınır.

Temizlenmiş veri tekilleştirilirken her bilginin en güncel kaynaktan beslenmesi esastır. Dolayısıyla bir kaynaktan cep telefonu güncelse, diğer bir kaynakta eposta adresi, başka bir kaynakta ise adres güncel ise en güncel veriler toplanarak veri zenginleştirme sağlanır.